Dokumenti

Riteņkrēsli

Piemēroti visdažādākajām dzīves situācijām

Kā izvēlēties piemērotāko riteņkrēslu?

Kad pirmo reizi mūžā rodas nepieciešamība pēc riteņkrēsla, ir ļoti grūti izvēlēties pareizo, jo piedāvājums ir plašs un variatnu – ļoti daudz.

Tādēļ, lai atvieglotu šo izvēli, sniegsim nelielu ievadu riteņkrēslu pasaulē. Katram riteņkrēslu veidam ir savs nosaukums, kuru lietojot interneta meklētājā, var atrast plašāku informāciju un piedāvājumu. Ir šādas lielākās riteņkrēslu grupas: standarta riteņkrēsli, aktīvie riteņkrēsli (ar salokāmu vai nesalokāmu rāmi), bērnu riteņkrēsli, komforta riteņkrēsli (daudzfunkcionālie) un elektriskie riteņkrēsli.

Lasīt vairāk Aizvērt

Pirmā lieta, kas ir jāsaprot, kad izvēlas atbilstošāko riteņkrēslu ir cik aktīvs dzīvesveids ir cilvēkam, kas to lietos.

Aktīvākam cilvēkam, kurš dienā nobrauc garākus attālumus, ikdienā dodas uz darbu vai skolu, sporto ir nepieciešams aktīvais riteņkrēsls, kurš ir viegls, ļoti izturīgs un stabils, kas nodrošina ērtu pārvietošanos.

Aktīvie riteņkrēsli ir ļoti viegli un ļoti stabili, jo tiem ir jāiztur lielas slodzes, kas rodas ikdienā tos bieži un aktīvi izmantojot. To kopējais svars ir 6 – 15 kg un transporta svars (ar noņemtiem piedziņas ratiņiem, kāju balstiem un sānu malām) ir 4 – 10 kg. Parasti aktīvie riteņkrēsli ir dizainiski skaistāki par standarta, kā arī tiem ir ļoti plašs papildus aprīkojuma klāsts, kā piemēram, dažāda veida un krāsu piedziņas riteņi, kas, kombinējot ar īpašākām rāmja krāsām, ļauj katram lietotājam izveidot sev unikālu riteņkrēsla dizainu. Cenu diapazons ir apmēram no 1000 – 5000 €, kas ir ļoti plašs, jo ir daudz dažādu aktīvo riteņkrēslu veidu. Ļoti labu, vieglu un izturīgu var iegādāties par aptuveni 2000 €, kas būtu tāds kā zelta vidusceļs cenas un kvalitātes attiecībā.

Lasīt vairāk Aizvērt

Cilvēkam, kurš nav tik aktīvs un lielāko daļu laika pavada iekštelpās vai to vienmēr pavada pavadošā persona, pietiktu ar standarta riteņkrēslu, kurš ir lētāks, taču tāpat nodrošina pietiekami augstu komforta līmeni tā lietotājam.

Standarta riteņkrēsli. To rāmis ir no dzelzs vai alumīnija. Tie, kuri ir ar alumīnija rāmi būs vieglāki, un vidēji būs ap 17 – 20 kg pilnā komplektācijā. Transporta svars (ar noņemtiem piedziņas ratiņiem, kāju balstiem un sānu malām) ir ap 10 – 12 kg. Pārsvarā paredzēti lietošanai iekštelpās, taču var lietot arī ārpus tām. Cenu diapazons ir no 200 – 500 €, atkarībā no ražotāja un komplektācijas. Maksimālais lietotāja svars ir 130 kg, taču, ja tas ir lielāks, ir iespējami ratiņkrēsli ar pastiprinātu rāmi, kuru svara izturība ir jau 200 kg. Pārsvarā cilvēki izvēlas standarta riteņkrēslus ar alumīnija rāmi, jo tādus ir vieglāk iecelt automašīnā.

Lasīt vairāk Aizvērt

Ja ir ierobežotas ekstremitāšu (īpaši) roku kustības, un lietotājs nespēj pats pārvietoties ratiņkrēslā, tad viņa pārvietošanai būtu jāizmanto standarta ratiņkrēsls, kuru stumj pavadonis vai komforta riteņkrēsls, kurš ir aprīkots ar papildus aprīkojumu, kurš ļauj pareizi nopozicionēt cilvēku šajā krēslā, lai tā sēdpozīcija vienmēr būtu optimālākā, kādu ir noteicis ārsts vai speciālists.

Komforta riteņkrēsli tiek veidoti ar uzsvaru uz cilvēka pareizu pozicionēšanu tajā, tādēļ tam ir ļoti ērti sēdekļi ar papildus aprīkojumu cilvēka noturēšanai un pozicionēšanai krēslā (galvas balsti, sānu balsti, individuāli regulējami kāju balsti, utt.). Tāpat viņiem ir maināms muguras un sēdvirsmas leņķis. Pārsvarā komforta riteņkrēsli ir paredzēti, lai tos vadītu pavadošā persona. To cena ir 700 – 4000 €, atkarībā no nepieciešamās komplektācijas un individuālajām lietotāja vajadzībām.

Lasīt vairāk Aizvērt

Elektriskais riteņkrēsls ir piemērots cilvēkiem, kam ir grūtības pārvietoties paša spēkiem un nav pietiekams spēks rokās, lai to darītu ar parasto – manuālo ratiņkrēslu, kurā pašam ir jāstumjās uz priekšu. Elektriskais riteņkrēsls nodrošina ērtāku pārvietošanos pa dažādām virsmām, piemēram, pa grants ceļiem.

Elektriskie riteņkrēsli galvenokārt tiek iedalīti pēc maksimālā ātruma un nobraucamā āttāluma. Tie ir ar ērti regulējamiem sēdekļiem un muguras blastiem, lai tos spētu maksimāli pielāgot lietotāja vajadzībām. To pamatnes (rāmis un ratiņi) platums standartkomplektācijā nepārsniedz 60 cm, tātad ar tiem var iebraukt šauros liftos un šaurās durvīs dzīvokļos, ja sēdvietas platums nepārsniedz 48 cm. Maksimālais ātrums, atkarībā no ražotāja un modeļa ir 6 – 15 km/h, tāpat arī maksimāli nobraucamais attālums ar vienu bateriju uzlādi ir 25 – 50 km. Elektriskie riteņkrēsli tiek vadīti ar vadībsviru, kas kontrolē visas tā kustības. Drošības apsvērumu dēļ, tiem ir jābūt aprīkotiem ar transporta gaismām priekšā un aizmugurē, kā arī ar pagrieziena rādītājiem. Maksimālais lietotāja svars ir līdz 160 kg un modeļiem ar pastiprinātu konkstrukciju – līdz 200 kg. Elektrisko riteņkrēslu cenas ir robežās no 2200 – 8000 €. Dārgākie ir īpaši bezceļiem paredzēti modeļi, kuriem ir pilna amortizācija, lielāka diametra riepas un garāka ratiņu bāze, kas nodrošina paaugstinātu caurgājamību un stabilitāti braucot, piemēram, pa mežiem.

Lasīt vairāk Aizvērt

Gaitas analīze - podometrija

Profesionāls atbalsts tavas dzīves atvieglošanai

Pirmā vizīte

Pirmo reizi tiekoties ar tehnisko ortopēdu izrunāsiet pēdu problēmas, kas Jūs uztrauc. Vizītes laikā tiek veikta kopējā apskate, stājas novērtēšana, statiskā un dinamiskā podometrija, kā arī video gaitas analīze. Izvērtējot Jūsu ikdienas aktivitāšu ietekmi uz veselību un veicot nepieciešamos izmeklējumus ārsts varēs izstāstīt, kas negatīvi ietekmē Jūsu pēdu veselību. Nepieciešamības gadījumā ārsts rekomendēs papildus izmeklējumus vai piedāvās ortopēdisko ieliktņu vai citu palīgierīču izgatavošanu.

Lasīt vairāk Aizvērt

Mērījumi, izgatavošana un pielāgošana

Ierodoties uz konsultāciju:
– jāņem līdzi personu apliecinošu dokumentu un iepriekš veiktie izmeklējumi.
– jāņem vērā, ka būs jānovelk zeķes, jāparāda kāju pēdas un, iespējams, mugura, kā arī jāstaigā pa gaitas celiņu.
– jāņem līdzi apavi , kuros strādā vai pavada uz kājām ilgāko dienas daļu. Vislabākie apavi ortopēdisko ieliktņu nēsāšanai ir tie no kuriem ir izņemamas zolītes.

Ārstnieciskai pēdu aprūpei nav nepieciešama papildus sagatavošanās.

Piedāvājam divu veidu ortopēdisko ieliktņu izgatavošanu:
1) ortopēdiskie ieliktņi, kas tiek pielāgoti Jūsu pēdas vajadzībām. Izgatavošana ~ 30 min. laikā.
2) ortopēdiskie ieliktņi, kas tiek izgatavoti tieši pēc Jūsu pēdas formas. Izgatavošana aizņem 1-2 dienas. Vislabāk darbosies brīvos apavos, no kuriem ir izņemamas iekšzoles un sporta apavos.

Lasīt vairāk Aizvērt

Turpmākā sadarbība

Pēc tikšanās ar ārstu vai podologu Jums vajadzības gadījumā tiks rekomendēta atkārtota vizīte pie speciālista. Saņemot ortopēdiskos ieliktņus, nepieciešams adaptācijas periods, kura laikā pēda pierod pie koriģētā stāvokļa. Pēc adaptācijas perioda diskomforta sajūtas gadījumā lūdzam sazināties ar mums, lai varam izvērtēt ieliktņu korekcijas nepieciešamību.
Lasīt vairāk Aizvērt

Protezēšana

Pirmā vizīte

Izvērtējot Jūsu ikdienas aktivitāšu līmeni, konsultējoties ar tehnisko ortopēdu Jums tiks piedāvāts optimālākais protēzes variants.

Ierodoties uz konsultāciju:
– jāņem līdzi personu apliecinošu dokumentu un iepriekš veiktie izmeklējumi.
– jāņem vērā, ka būs jāatsedz amputācijas stumbra vieta, lai tehniskais ortopēds to var apskatīt, noņemt mērus un paņemt atlējumu, kas kalpos kā pamats protēzes izgatavošanai.

Lasīt vairāk Aizvērt

Valsts atbalsts

SIA UniHaus piedāvā ekstremitāšu protēžu izgatavošanu valsts apmaksāto palīglīdzekļu programmas ietvaros.
Lai pieteiktos tehniskā palīglīdzekļa saņemšanai, klientam jāiesniedz vienā no Vaivaru tehnisko palīglīdzekļu centra nodaļām tieši vai jānosūta pa pastu:
1) rakstisks iesniegums
2) ārstējošā ārsta atzinums tehniskā palīglīdzekļa saņemšanai.
3) iesniegums par kompensācijas mehānismu

Lejupielādēt rakstiskā iesnieguma veidlapu
Lejupielādēt ārsta atzinuma veidlapu
Lejupielādēt iesniegumu par kompensācijas mehānismu

Ja klients piesakās tehniskā palīglīdzekļa saņemšanai steidzamības kārtā, papildus jāiesniedz:
• Stacionārā vai ambulatorā pacienta medicīniskās kartes izraksta – epikrīzes (kopiju), kas izsniegta ne vēlāk kā 6 (sešus) mēnešus pirms dokumentu iesniegšanas Centrā, personām ar pirmreizējiem traucējumiem;
• Individuālais rehabilitācijas plāns, personām ar prognozējamo invaliditāti;
• Izglītības iestādes apliecinājums, ka persona apgūst izglītības programmu konkrētā izglītības iestādes, ja tehniskais palīglīdzeklis nepieciešams izglītības ieguves procesā;
• Darba devēja apliecinājums, ka persona ir darba ņēmēja pie attiecīgā darba devēja, ja tehniskais palīglīdzeklis nepieciešams darba pienākumu veikšanai;
• Nodokļa maksātāja reģistrācijas numuru un komersanta firmu, vai nodokļa maksātāja reģistrācijas numuru personām, kuras veic individuālo darbu vai saimniecisko darbību, ja tehniskais palīglīdzeklis nepieciešams saimniecības darbības veikšanai.

Tehnisko palīglīdzekļu izsniegšana par valsts līdzekļiem notiek rindas kārtībā. Par rindas pienākšanu klientam tiek paziņots rakstiski. Klientam nosūtītajā vēstulē tiek norādītas tehniskā palīglīdzekļa iespējamās saņemšanas vietas.

Saņemot tehnisko palīglīdzekli klients veic vienreizējo iemaksu:
• par bērnu – 1.42 €
• par personu, kas vecāka par 18 gadiem, – 7.11 €

No vienreizējās iemaksas, uzrādot attiecīgu izziņu, ir atbrīvota:
• trūcīga persona;
• persona, kura atrodas ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā;
• persona, kuras dzīvesvieta reģistrēta stacionārā ārstniecības iestādē;
• persona, kura izcieš sodu brīvības atņemšanas vietā.

Lasīt vairāk Aizvērt

Mērījumi, izgatavošana un pielāgošana

Individuālo palīglīdzekļu izgatavošana sākas ar mēru noņemšanu. Atkarībā no izstrādājuma sarežģītības ar pacientu tiek saskaņots palīglīdzekļa izgatavošanas ilgums. Pielāgojam arī rūpnieciski izgatavotas palīgierīces.

Lasīt vairāk Aizvērt

Turpmākā sadarbība

Pēc tikšanās ar ārstu Jums vajadzības gadījumā tiks rekomendēta atkārtota vizīte pie speciālista. Saņemot protēzi, nepieciešams adaptācijas periods, kura laikā organisms pierod pie protēzes. Pēc adaptācijas perioda diskomforta sajūtas gadījumā lūdzam sazināties ar mums, lai varam izvērtēt protēzes korekciju nepieciešamību.
Valsts apmaksātajiem un par personīgiem līdzekļiem saņemtajiem tehniskajiem palīglīdzekļiem garantijas laiks ir 2 gadi, kuru laikā veicam bezmaksas remontu un korekciju. Pēc garantijas termiņa beigām piedāvājam iespēju koriģēt izstrādājumu vai stāties rindā uz jaunu valsts apmaksātu palīglīdzekli atbilstoši MK noteikumiem Nr. 1474.
Lasīt vairāk Aizvērt

Kompensācijas mehānisms

Tehnisko palīglīdzekļu iegāde ar kompensācijas mehānismu

Ja Jums ir nepieciešams tehniskais palīglīdzeklis (riteņkrēsls, aprūpes gulta, pretizgulējuma matracis, protēze, u.c.), un Vaivaru Tehnisko palīglīdzekļu centra (turpmāk tekstā – VTPC) piedāvātais neatbilst Jūsu prasībām, to ir iespējams iegādāties no UniHaus ar kompensācijas mehānisma palīdzību. Turpmāk ir izskaidrota kompensācijas mehānisma darbības princips, kā arī to var lasīt VTPC mājas lapā: https://www.vtpc.lv/lv/tehnisko-palīglīdzekļu-saņemšana-ar-kompensācijas-mehānismu

Patiesībā kompensācijas mehānisms ir ļoti vienkārša un ērta lieta kā Jums iegūt precīzi Jūsu vajadzībām un vēlmēm atbilstošu tehnisko palīglīdzekli. Un lūk, kāpēc.

Ja esat pie mums, UniHausā atraduši sev nepieciešamo tehnisko palīglīdzekli, mēs parūpēsimies par to, lai Jums šis process būtu pēc iespējas vienkāršāks, jo:

  • lai pasūtītu šo tehnisko palīglīdzekli, Jums NAV jāveic priekšapmaksa, tātad Jums nav jāiegulda sava nauda.
  • mēs parūpēsimies, lai tehniskais palīglīdzeklis būtu pielāgots Jūsu vajadzībām un vēlmēm.
  • Mēs sagatavosim visus VTPC iesniegšanai nepieciešamos dokumentus.

Piemērs: ja esat izvēlējušies kādu no UniHaus piedāvātajiem aktīvajiem riteņkrēsliem, un esat saņēmuši apstiprinājuma vēstuli no VTPC par to, ka varat iegādāties to ar kompensācijas mehānisma palīdzību, mēs kopigi ar Jums izvēlamies atbilstošāko aktīvo riteņkrēslu pēc Jūsu izmēriem un vajadzībām, ņemot vērā speciālistu (ergoterapeits, ārsts vai kāda cita ārstniecības persona) ieteikumus, ja tādi ir.
Tad riteņkrēsls tiek pasūtīts.
Kad tas ir ieradies UniHausā, mēs ar Jums satiekamies, lai Jūs varētu riteņkrēslu izmēģināt. Ja viss ir apmierinoši, mēs sagatavojam visus nepieciešamos dokumentus iesniegšanai VTPC, kā arī varam tos Jūsu vietā nogādāt VTPC birojā.
Ja pie mums izvēlētā riteņkrēsla cena būs augstāka kā tā, ko kompensē VTPC, Jums būs jāpiemaksā tikai cenas starpība.

Lasīt vairāk Aizvērt

Informācija no Vaivaru Tehnisko palīglīdzekļu centra

Ja Jūsu vajadzībām neatbilst Vaivaru Tehnisko palīglīdzekļu centra piedāvātais tehniskais palīglīdzeklis, Jūs to varat iegādāties ar kompensācijas mehānismu Eiropas savienības valstīs, Eiropas ekonomikas zonas dalībvalstī vai Šveices Konfederācijā.

Lai saņemtu tehnisko palīglīdzekli ar kompensācijas mehānismu, klientam ir jābūt reģistrētam rindā tehniskā palīglīdzekļa saņemšanai un papildus jāiesniedz: iesniegums ar lūgumu saņemt tehnisko palīglīdzekli ar kompensācijas mehānismu.

Uzmanību:
Klients var vienlaicīgi iesniegt dokumentus tehniskā palīglīdzekļa saņemšanai (iesniegums  un Ārstējošā ārsta atzinums) un iesniegumu par tehniskā palīglīdzekļa saņemšanu ar kompensācijas mehānismu.

VTPC izskatīs Jūsu iesniegtos dokumentus un nosūtīs lēmumu. Pozitīva lēmuma gadījumā norādīs iespējamo kompensējamo summu un papildus iesniedzamos dokumentus kompensācijas saņemšanai.

Saņemot pozitīvu lēmumu, Jūs varat doties izvēlēties sev piemērotu tehnisko palīglīdzekli. Tehnisko palīglīdzekli ar kompensācijas mehānismu iegādāties drīkst tikai pēc funkcionēšanas komisijas lēmuma atļaut tehnisko palīglīdzekli saņemt ar kompensācijas mehānismu. Pēc tehniskā palīglīdzekļa iegādes, Jums jāiesniedz lēmumā norādītie dokumenti.

Informējam, ka VTPC var pieprasīt uzrādīt iegādāto tehnisko palīglīdzekli.

Lasīt vairāk Aizvērt

Kā saņemt tehnisko palīglīdzekli ar kompensācijas mehānismu VTPC?

1. SOLIS

Persona iesniedz dokumentus VTPC, lai reģistrētos rindā tehniskā palīglīdzekļa saņemšanai.
Iesniedzamie dokumenti:

  • Iesniegums tehniskā palīglīdzekļa saņemšanai;
  • Ārstējošā ārsta atzinums tehniskā palīglīdzekļa saņemšanai;
  • Iesniegums ar lūgumu saņemt tehnisko palīglīdzekli ar kompensācijas mehānismu.

2. SOLIS

VTPC izskata iesniegtos dokumentus.
Ja dokumenti sagatavoti atbilstoši normatīvo aktu prasībām, saprotami un kvalitatīvi – VTPC pieņem lēmumu par reģistrēšanu rindā un par iespējamo kompensācijas apmēru;
Ja dokumentos sniegtā informācija ir nepietiekama lēmuma pieņemšanai, VTPC pieprasa papildus dokumentus vai uzaicina personu uz Funkcionēšanas novērtēšanas komisiju.

3. SOLIS

VTPC nosūta personai lēmumu, kur pozitīva lēmuma gadījumā norāda iespējamo kompensējamo summu un papildus iesniedzamos dokumentu kompensācijas saņemšanai.

4. SOLIS

Persona pēc tehniskā palīglīdzekļa saņemšanas iesniedz pieprasītos dokumentus VTPC.

5. SOLIS

VTPC uzaicina personu, līdzi ņemot jauno iegādāto tehnisko palīglīdzekli uz Funkcionēšanas novērtēšanas komisiju;
VTPC izvērtē iesniegtos dokumentus un tehnisko palīglīdzekli;
VTPC pieņem lēmumu par kompensācijas summu un tās piešķiršanu.

6. SOLIS

VTPC nosūta personai lēmumu.

7. SOLIS

Persona veic vienreizējo iemaksu VSIA NRC “Vaivari” kontā vai kasē;
VTPC pārskaita kompensējamo summu.

Lasīt vairāk Aizvērt